Cricket returns with mixed results

THE Southern Eurobodalla Cricket Club's A and B Grades returned to the field on Saturday with mixed results. The A Grade side travelled to Merimbula while the B Grade side hosted front runner Wolumla at home.

The A Grade side started its two-day campaign in style, deciding to bat first against Merimbula. After a poor Twenty20 campaign before Christmas the top order found the longer form on the game more welcoming.

Captain Matt Corbett led from the front with a fine 51, opener Dean Friskin a classy 46, while Russell Thompson (33) and new boy Michael Filmer-Smith (25) also got amongst the runs.

The Southern Eurobodalla side were all out for 239, which left the Merimbula side a tricky few overs to bat. Elijah Blair removed the dangerous Dylan Jordan for a duck to leave the Merimbula side at 1/20 at stumps and the A Grade side well on top going into next week.

In B Grade the Southern Eurobodalla side decided to bat first against Wolumla and after a bright start by the openers and plenty of the top order getting starts, the home side were only able to total 127.

Best with the bat for the home side was impressive youngster Daniel Alderton 27, Jason Berry 17, Nathan Monck and Boyd Brennan 13 apiece.

In reply Wolumla took the home attack apart as they ran down the total in under 20 overs, finishing at 1/132. The sole wicket taker was Nathan Monck with 1/32.

Next week the B Grade side travels to Wyndam to get their campaign back on track as they strive for a finals berth.

Congratulations to Nathan Schaefer and Elijah Blair who have been selected to represent the Far South Coast in the Jeffrey Cup (Under 21) match against Shoalhaven next weekend.

Training for all club members is on Thursday between 4pm and 6pm at Dalmeny Oval.

A huge thank you to our valued sponsors, Club Narooma, Club Dalmeny, IGA Narooma, Richard Busuttil Solicitors, Michael's at Dalmeny and Shell Narooma.

Far South Coast Cricket Association - A Grade - two day matches, Day 1.

Bega/Angledale 10/95: Andrew Dedman 51, Chris Dwyer 4/19, Adam Blacka 2/11, Dan Blacka 2/18, Lachie Gordon 2/38, verses Tathra 55: Dan Blacka 17, Jack Allen 3/6, Greg Longmore 3/17, Hamis Willcox 2/18.

Bega/Angledale 2/62 (2nd Innings): Sam Hodder 32no Kel Evans 13no, Adam Blacka 2/33.

Merimbula 1/20: Elijah Blair 1/5, verses South Eurobodalla 10/239: Matt Corbett 51, Dean Friskin 46, Wade Edmed 3/67, Brayden Macdonald 2/47, Graham Briggs 2/32.

Eden 7/72: Tim Bowes 30no, Tyrone Thomas 14no, Shane Garrett 3/17, Dylan Sheedy2/7 verses Pambula 10/171: Dylan Cook 62, Shane Garrett 38, Bryden Unicomb 37, Reece Wheeler 5/31.

Far South Coast Cricket Association - B Grade - one day matches.

Bega Angledale 9/143 (39 overs): Matt Sims 40, Mark Ng 27, Daniel Hawke 4/40, Jake Umback 3/14, defeated Wyndham 7/140(cc): Jake Umback 52no, Evan Harris 30, Braiden McIntosh 2/22.

Tathra 10/45 (26 overs): Daniel Preston 5/13 defeated by Eden 4/46 (9 overs): Thomas Foat 18, Dale Leahy 3/25.

South Eurobodalla 10/127 (39 overs): Daniel Alderton 27, Tim Hodgkin 3/11, David Parkes 3/24 defeated by Wolumla 1/132 (20 overs): Tim Hodgkin 66no, David Brown 28no.

Merimbula had a bye.

NB C Grade and Junior Competitions are still in recess.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop