Golf results

BERMAGUI MEN: Shane Buckley of Wapengo Rock Oysters with Luke Kingston, Paul Batten, Dave Chamberlin and David Barbour.
BERMAGUI MEN: Shane Buckley of Wapengo Rock Oysters with Luke Kingston, Paul Batten, Dave Chamberlin and David Barbour.

Bermagui Country Club

TUROSS HEAD: THCC net winner Paul Pereira receives award from golf president Andrew Gordon.

TUROSS HEAD: THCC net winner Paul Pereira receives award from golf president Andrew Gordon.

Results for Thursday, November 29 - Stableford

The winner today was Derek Nash (hcp 14) scoring 40 points with Peti Fereti (hcp 31) as runner up on 38 points.

Results for Saturday, December 1

Monthly Medal stroke event sponsored by oyster grower Shane Buckley from Wapengo Rock Wild Organic Oysters.

In a close finish we congratulated Rob Cattanach on his December Medal win. It was a popular win and Rob achieved this excellent result playing off 19 handicap returning with a net score of 69. 

Within the day’s competition we also included the Medal of Medals play off with the 2018 year’s Medal winners competing for this major trophy.

Luke Kingston romped home for a mention on the Bermagui Country Club’s honour board when he took out the Medal of Medals trophy with a score of 73.

The A grade win went to Bill McKenzie (hcp 15) returning with 73 net. Then followed David Chamberlin (hcp 12) on countback to David Thomson (hcp 6) both on 74.

Shane Roberts (hcp 19) took out B grade with net 70. A countback decided second place to Paul Batten (hcp 16) shading Greg Maloney (hcp 21) both on 73.

Last year’s Medal of Medallists winner David Barbour (hcp 25) won C grade with 71 net following a countback to Tony Stenhouse (hcp 26). Then came the 2018 Medal of Medallists winner Luke Kingston (hcp 25) on 73. Lowest off the stick today was Nathan Batten with 76. 

Club News

• The winner of this year’s Saturday Eclectic competition was Rob Cattanach.

• Join us on Sundays for our regular 9 hole Dad’s Army hit out or Mondays for the 9 hole Chook Run competition.

• Saturday, December 15 will be the Men’s Golf Presentation Day with a 4 man ambrose competition.

• Our competitions will carry on as normal over the Christmas / New Year holiday period. 

For competition bookings please phone Chris Hearn at our Pro Shop on 6493 4657.

Narooma Golf Club

Thursday, November 29

Blustery weather conditions and some interesting pin positions greeted a field of 145 players in the Fourball competition.

The Harris blend of Ian and Michael, both off a handicap of 21, brewed up an outstanding score of 51 points to win the day by five points to leave Graham Small and Ian Miller far behind in their wake on 46 points. Relegated to third on countback were Brett Thompson and Paul Davey.

The nearest-the-pin winners were Robert Coulson on 3, Paul Davey on 9, Anton Devent from Moe on 14 and Peter James on 17 while the ball competition went down to 42 points with 24 on the way home.

Saturday, December 1

A field of 128 players teed off in the Presentation Day Four Person Ambrose in summery conditions.

The Yowani foursome of Jake Collins, Alex Lilly, Jake Bennett and Josh Collins scored 67 off the stick to win the day with 55 1/8 net, just ahead of Mike Shevlin, Peter James, Ross Giblett and Peter Wilson on 55 3/4 net. Third place was filled by Mitch Jeffery, Vic Zarb, Phillip Johnson and Peter Wilson on 56 net.

The nearest-the-pin winners were Robert Sayers on 3, Josh Campbell from Murrumbidgee on 9, John Rimmer from Thirteenth Beach on 14 and Matt Corbett on 17, while the ball competition went down to all on 57 net.

Bermagui Ladies

Results for Wednesday, November 21

41 players competed in the Captains versus Presidents stableford event on Wednesday.

The Captains team led by Jo Buttrey was the winner on the day with 400 points from the Presidents team led by Lynn Ponsford who had 387 points. 

Winner of the stableford event on the Captains side was Marion Calder (16) with 39 points, runner up also with 39 points was Club Manager Robbie Beuzeville.

Green Keeper Dave Thomson was the winner of the Presidents side (6) with 41 points and runner up Mens President Ray Stephens with 39 points. NTPs on the 8th Peter Buttrey, 11th Barb Stolk and on the 15th Rod Ashton.

Results for Saturday, November 24

10 Ladies played on Saturday in a stableford competition and the winner was Marion Calder (16) with 32 points, runner up Val Schilling had 31 points. Ball to Pam Cowderoy with 30 points on a countback. NTP on the 11th was Pat Jines.

Results for Monday, November 26

16 ladies played in the Monday 9 hole event and the winner was Terry Freemantle (16) 22 points from runner up Joan Maxwell (22) also with 22 points. Balls went to Wendy Chaplin (17) and Kris Hood (20) both with 21 points and last to Barb Stolk (13) with 20 points.

Bermagui Dads Army

November 25: 25 starters

Welcome visitors Jim Manton and Glen Patterson

Mug of the month Wiffo next Mug Guss

Winner  A grade BJ

Runner up A grade Rick Sheather

Winner B grade Brian Kenyon

Runner up Ziggy Blair

NTP: 11th hole Glen Patto, 15th hole Jim Manton

Straightest Drive Bermi  Pizza prize George

Encouragement award Mark Thomas

Hacker of the day Mel Emmerton, Lucky Badge Draw Bill Beaumont, Beer tickets Doug Blair

Tuross Head Country Club

The Tuross Head Country Club nine hole golf course has recently been rated as one of the best in Australia and last weekend local and visiting golfers competed for the 2018 36 hole open championship.

Michael Coulter, from Tura Beach, won the Tuross Head Country Club Open Championship with a scratch score of 141 strokes. Michael was closely followed by Jason Nikolic with 143.

Paul Pereira of Tuross Head was the overall net winner with 139 strokes, with Ken Brown also from the home club, finishing with 141 on a countback from Paul Israel. 

Overall grade winners were: A grade scratch winner was Gavin Fitzgerald of Moruya with 153 strokes. Scratch runner up was won by Leigh Coloe on 154. Brad Doolan was presented with the A grade net winner award with 143 strokes and Adam Husband was runner up with 145. 

B grade scratch winner was Steve Swanbury from Tuross Head with a score of 175 strokes ahead of Steve O’Shea 179.

Terry O’Connor of Moruya was awarded the net division section with a score of 143 strokes and Leigh Chalk was runner up with 147. C grade golfer Peter McRae scored 186 over the 36 hole tournament to take out the scratch division with 186  with Peter Hogan filling second placing with 187. The net best was Paul Israel who handed in a card of 141 strokes ahead of Derek Hoare with 144.

Saturday, December 1: Round 1 results

A grade scratch golfer Michael Coulter 70, runner up Jason Nikolic 70 second on a countback. Net winner was Craig Garn 69 with Rick Monopoli second on a countback. Nearest the pins: Michael Barnes, Brad Doolan, Leigh Coloe. Golden Shot: Craig Garn and longest drive  Gavin Fitzgerald.

B grade scratch winner was Marty Booth from Ian McManus 87. Net winner Leigh Chalk scored a net 70 from Peter Garp 71. Nearest the pins: Paul Scholze, Kevin Healey and Leigh Chalk. Longest drive: Kevin Healey. C grade scratch winner was awarded to Peter Hogan with 91 strokes ahead of Paul Pereira 92. Greg Johnston 68 won the net competition from Ian Kingston 70. Nearest the pins: Peter Dugan with Mike Allen closest on two holes. Longest drive: Peter McRae.

Sunday, December 2: Round 2 results

A grade scratch winner was again Michael Coulter with 71 strokes and Jason Nikolic was the runner up with 73. Ken Brown 71 won the net division from Adam Husband 72. Nearest the pins: Peter Keogh, Leigh Coloe and Jason Nikolic. Longest drive went to Bradley Foster and Michael Driscoll won the Golden Shot competition. B grade scratch winner was Ian Lawson with 85 strokes ahead on a countback from Steve Swanbury. Net best was Tony O’Connor with 68 ahead of Kevin Dukes with 72. Nearest the pins: Trevor Jones, Ian McManus and Bruce Cleeve. Longest drive: Jim Wade. C grade player Peter McRae with 87 strokes won the scratch event from Steve Johnston. Net winner: Paul Israel with 71 strokes ahead of Gerry Strickland 72. Nearest the pins: Nick Boom, Lance Shadbolt and Ian Kingston. Longest drive: Nick Boom.

TUROSS HEAD: Open Champion Michael Coulter.

TUROSS HEAD: Open Champion Michael Coulter.