Big couple of months for Far South Coast branch

It's been a big summer for the Far South Coast Surf Lifesaving Branch, with a number of big events and great results.

The branch took a team to Forster in December for the NSW Interbranch Championships. All events at the carnival a straight finals, and the team did very well competing against the best lifesavers in the state.

Moruya's Sophie Bolton finished second in the under 12s beach flags, Narooma's Elli Beecham finished second in the under 15s beach flags, and Batemans Bay's Geordie Kemp finished third in the under 17s beach flags.

Beecham also won the beach flags event at the recent NSW Country Championships for the second year in a row.

In January, the branch competed in the Best of the Best Surfboat competition in Queenscliff. There was a crew from Narooma, a crew from Broulee, and some draftee crews from North Cronulla, Bilgola, and Mona Vale.

The Broulee crew finished second overall in the reserve women's division, and the team came sixth overall in the state.

Over Australia Day, the branch ran its first ever Youth carnival in Pambula, with competitors coming from Moruya, Broulee, Narooma.

The event was a 'colour carnival', meaning that rather than competing for their clubs, athletes were split into teams on the day.

Check out some of the best images from the Far South Coast branch in our gallery below.

Full Interbranch Championships team

Under 12 boys: Milo Van Zyl (Narooma), Sonny Dudley (Narooma), and Travis Stubbs (Narooma).

Under 12 girls: Evie Blankenstein (Tathra), Skye Wildman (Broulee), and Sophie Bolton (Moruya).

Under 13 boys: Jorge Constable (Narooma), Jack Caldwell (Pambula), and Lachie Harvey (Pambula).

Under 13 girls: Halle Constable (Narooma), Zimi Lyras (Tathra), and Eliza Gray (Narooma).

Under 14 boys: Kai Holt (Pambula), Samuel Jenkins (Moruya), and Patrick Broe (Pambula).

Under 14 girls: Kyarna Boulton (Tathra), Lillyan Potts (Narooma), and Kailey Jorgensen (Narooma).

Under 15 boys: Riley Stafford (Moruya), Aiden Miles (Narooma), and Mikko Rhee (Moruya).

Under 15 girls: Ava Weymans (Moruya) and Elli Beecham (Narooma).

Under 17 boys: James Jenkins (Moruya), Geordie Kemp (Batemans Bay), Tom Clancy (Cooks Hill), and Keaton Pollington (Terrigal).

Under 17 girls: Tarni Evans (Tathra) and Luella Boulton (Tathra).

Under 19/open men: Alec Radford (Broulee), Riley Miles (Narooma), Jesse Hoyland Meaker (Tathra), and Craig Senior (Broulee).

Under 19/open ladies: Emily Maythers (North Cronulla) and Nimm Ford (Tathra).

This story Big couple of months for Far South Coast branch first appeared on Bay Post-Moruya Examiner.

Comments