Bowls results

TOMAKIN TWIST TOPS: Kate Parker, Tony Vogel, Tony Dobson and Ute Krook.
TOMAKIN TWIST TOPS: Kate Parker, Tony Vogel, Tony Dobson and Ute Krook.

Bermagui Women

The first Championship event for the year was played last week. 

The  Minor Singles winner was Pat Minett with Claire Luland being the runner up. Congratulations Pat. 

The Major Singles are open and will commence on February 19.  Good luck to all those that enter.

Narooma Women

It was a very social morning last Tuesday, February 5 when lots of chat and a working bee soon had our long awaited new lockers numbered and allocated. Members still requiring a locker please contact the match ladies. 

There was some close competition for the day’s ‘most ends won’ prize among the pairs match and three triples games.

The winning team was the in-form Mavis Hardy, Aurelia Robinson and Dawn Kenny (skip) with twelve to six ends won against Maureen Findlay (1/2 game), Jenny Coulson and Annette Linney (skip).  Jenny’s comment that their ‘score was not a reflection on the way we played’ was something most bowlers would appreciate. A good, fun morning.

Dawn Kenny was the lucky 50Club winner and Margaret Naylor collected the meat tray raffle, thanks to Rapley’s Meats. Members’ birthday this week is Margaret Naylor celebrating tomorrow.

Minor singles commences next Thursday, February 21.

Narooma Men

Wednesday Men’s Triples – February 6

The numbers still turn up with 54 bowlers this week.

The Highest Winning Score went to Rod Holman, Alan Chisholm and Peter Jones with a big 32-10 win from Gary Evans, Paul Read and Ian ‘Shorty’ Smart.

Runners Up were a four of Murton, Murphy, Jeremy Seaton and Les Waldock 31-12 winners from Terry Myers, Terry Dowling, Goode and Ray Gale.

Pennants – Saturday, February 9

Narooma Grade 4 started their season off with a loss at home to Bodalla with some very familiar faces in the opposition. The visitors won 2 rinks to 1 with an overall 72-52 (9-1 grade points) win.

Pennants – Sunday, February 10

Grade 6 traveled to Braidwood for their second round match and came away with an overall points draw (64-64) but the home team won 2 rinks to 1 giving them 5.5 - 4.5 grade points. A good result considering the long and tiring day for our Narooma team.

Saturday Mens Bowls – February 2

The Lowest Winning Margin went to C Campbell, Ian Smart and Carl Lee after a 12-12 draw and countback from Kel Callaway, Bill Wilton and Paul Naylor.

A pairs of M. Marchant and Peter Spillane won 23-16 from L.Chapman and Jim Douglas. 

Sunday Mixed Triples – February 3

Another good day with 40 bowlers enjoying a warm, sunny afternoon.

The Highest Winning Score going to John Downie and Lester Chapman 32-9 from Sue Bender and Janet Murphy.

Runners Up were Ollie Mayer, Jake Morgan and Gerry Simmons with a 28-9 win from Robyn Melgrove, Peter Murton and Ray Gale.

Dalmeny Men

Another good roll up of 39 bowlers had both rinks in operation which saw the highest winning margin, for a change, deciding the winners on 16 in Dick’s son Ian, Par Wain and Sailor Brian from the runners-up on 15 in Tom’s son Ken, Peter Mur-100 and Danny Boy. Chef Keith took out the first resting toucher and the $351 jackpot was won including one bowler who contributed only $1 to the pot, not a bad return on the day. The wrong bias sinners included Keith, President Pete, Illya, Towelling Dowling and Ex.PM Neil and the raffle prizes went to Norm, Cobber Dudley, chef Keith and Peter Hit-Holden. 

Thursday had 30 bowlers on both rinks where the points system deciding the winners on 21 in Meaow Falkiner, President Pete and Chef Keith from the runners-up on 201/2 for the Footsen family Chris and Finn and Garry L-Rentacar. The first resting toucher was scored by Scarf-man Jack and the $100 jackpot was not claimed.

Wrong  bias sinners included some top players in Cobber Dudley, Roy Falkiner and Nan Maureen while the raffle winners were John Verr-L4 Leather, Garry (twice) sending round again for Roy, Ian East-off, Denise Halfman and of course Hi-ain’t McGregor. 

A group of 20 Friday Twilight bowlers tested and won out with the weather forecasters to beat the rain and the doubters (well done Bruce) for a full twilight of bowls which saw the winners in the prennial Sienna couple Marg and Don with runners-up in Ex.Premier’s daughter Sharon and O’Ma-honey Kevin (whose great win over Joe and Frank was by a surprisingly large margin) but no-one claimed the first resting toucher.

The South-Eurobodalla Plumbing lucky draw prize went to John Verr-L 4 leather and the Down 2 Earth 2 free cups of coffee was won by Rh-off-da Lady-cini.

The usual Friday twilight game is open to all over the age of 12, both male and female, so come along and for $10 entry (bowls supplied) enjoy two hours of fun and prizes but please get your names down on the sign-up sheets by 4.45pm for the 5.30pm start. 

Members are reminded for those who qualify to get their names down on the nomination sheet for the minor singles championship, closing soon.

Saturday saw the 2nd round of the No.5 pennant season away against Moruya which saw the saviours of last week helped out this week for a good 2/1 rinks win and a 9/1 score. Well done again fellas and keep up the good work.

FSCDWBA Singles

F.S.C.D.W.B.A. held their Singles Championship last week. The Final was held at Dalmeny Bowling Club and the winner this year is Lorrie Birds from Tuross Head who defeated Sue Fahey from Tuross Head 28/18.  

Congratulations Lorrie and the District wishes you well at the Regional play offs in March to be held at SMD.

NICE WORK: Lorrie Bird from Tuross Head was FSCDWBA Singles winner.

NICE WORK: Lorrie Bird from Tuross Head was FSCDWBA Singles winner.

Dalmeny Women

It was warm, still and sticky, unusual weather for Dalmeny.  Our saving grace was a little zephyr of breeze from the lake, a natural air-conditioning unit parked in front of the greens.

At this time of the year we had one rink of pennant practice and three rinks of social bowls. A good time was had by all. 

Winners on the day, drawn by Dayna, were Olwyn Mayer, Barbara Pearce, Lyn Dunbar and Pat Barklem with Carole Sommerville, Gail Farrell and Barbara Wort as runners-up. 

Lee Lewis scored a resting toucher and Lyn Dunbar was closest to the spider, with a little help from a friend. Congratulations to all bowlers. 

The raffle prizes were taken home by lucky Pat Cameron, Lee Lewis and Gail Farrell.

Carnival planning for May 8, 9 and 10 is well under way as the first entries flow in.  

Tomakin Twist Tops

Last Sunday was a perfect day for all bowlers to enjoy their morning on the greens. Tony Birmingham took over proceedings while President Steven Hogan was absent. The weekly award went to Di Ziebell who heard her phone ringing as she was hanging washing on the line but was unable to locate it until realising it was tucked into her bra!

Winners were those with least number of winning ends, Tony Vogel and Tony Dobson. Runners-up were Ute Krook and Kate Parker. Rink 7 was selected to try for Jackpot. Cards were cut by Maria Colquhoun who could only come up with six of clubs. Breakfast trays won by Dick Morley and Sally Malone. 

Malua Bay Women

President Robyn Butcher welcomed the 50 ladies present at bowls last week, making a special mention that it was good to have Nancy White and Sue Morgan back on the green as well as regular visitor from Canberra Jillian Clarke. Robyn presented Sue Beavan with her 10  year certificate and badge. Winners on a Drawn card were Judy Lane, Dawn Stove and Bev McKague. Runners-up were Bess Holloway, Julie Lewis, Alison Innes and Jenny Blyth.

Other winning teams were: Dorothy Stewart and Jan Tonks; Serena Short, Jean Beeley, Tania Calder and Carol Dutkiewicz; Janet McKay, Raija Johnston, Fran Lucas and Noleen Taylor; Kim Giannasca, Pat Weekes, Helen Rees and Yvonne Huddleston; Sue Palmer, Anne O’Dwyer, Gwen Ware and Lyn Hardy. Money club winners were Carol Dutkiewicz and Gayl Vidgen and raffle winners Marj O’Neill, Jan Tonks and Gayl Vidgen.

FRIENDLY FRIDAY

Last week there were 24 bowlers on the greens enjoying their morning of bowls. Winners were John Taylor, Anna Stewart and Syd Morris. Runners-up were Steve Beroukas and Terry Hunt and money club winner was Terry Hunt. No Jackpot won.

MALUA BAY: Sue Beavan receives her certificate and badge from Robyn Butcher.

MALUA BAY: Sue Beavan receives her certificate and badge from Robyn Butcher.